(Tento článok vyšiel pôvodne v anglickom jazyku na https://www.unissu.com/proptech-resources/Slovak-PropTech-Market-Surprisingly-Promising)

Hoci víťaz európskej súťaže PropTech start-upov (PropTech Europe Award 2018), Sensoneo, je technologická spoločnosť založená na Slovensku, nie je dostupných veľa informácií o iných slovenských PropTech hráčoch alebo PropTech trhu v našej malej krajine s približne 5 mil. obyvateľov.

Naša spoločnosť, AS Property, zaoberajúca sa správou nehnuteľností (property managementom) sídli v Bratislave, hlavnom meste Slovenska. Už dlhší čas mapujeme miestny trh s technológiami pre property a facility management. Keďže sme organizovali niekoľko výberových konaní, začali sme spolupracovať aj s viacerými dodávateľmi. Napriek tomu sme nepoznali veľa poskytovateľov zameraných na tieto technológie, a preto sme ich začali aktívnejšie vyhľadávať aj v zahraničí.

Keď sme sa v marci tohto roka zúčastnili konferencie „World Workplace Meets Facility for the Future“[1] v Amsterdame, boli sme nadšení vysokou technickou úrovňou konferencie samotnej. Už týždne pred konferenciou, sme sa mohli prihlásiť na konkrétne prednášky alebo workshopy až 4 paralelných programov. Umožňovali to dobre fungujúce webové a mobilné aplikácie, vďaka ktorým sme mohli nadviazať kontakt s prednášajúcimi a ďalšími účastníkmi. Spolu s možnosťou sledovania programu konferencie, sťahovania prezentácií a hodnotenia prednášajúcich cez mobilnú aplikáciu to veľmi zvýšilo úroveň našej užívateľskej skúsenosti… Priamo na konferencii boli prezentované ukážky digitálnych technológií a vízie ich nasadzovania svetoznámych prednášajúcich ako James Dearsley, Nancy Rademaker, ako aj ďalších, a tak isto veľmi zaujímavé súťažné prezentácie PropTech start-upov. PropTech bolo intenzívne cítiť počas celej konferencie ako nejaký zázračný nástroj so schopnosťou vyriešiť všetky naše problémy z oblasti facility a property managementu ako napr. vplyv globálneho otepľovania a s tým spojenú udržateľnejšiu spotrebu energií, znižovanie uhlíkovej stopy, ale aj efektívne parkovanie, obsadenosť pracovných priestorov, meranie a nastavovanie vnútorného prostredia, a vplyvu na zlepšovanie pocitu zdravia, či zamestnaneckej a zákazníckej skúsenosti. To všetko nás tak nadchlo, že v nás vznikla potreba PropTech rozvinúť aj na Slovensku. Návšteva inteligentnej budovy (smart building) budúcej generácie, Olympic Edge, s prezentáciou fantastického Woutera Truffina o budúcich trendoch posilnila naše PropTech nadšenie ešte viac.

Na naše prekvapenie, keď sme prišli domov a začali hovoriť o PropTechu s ľuďmi a spoločnosťami, o ktorých sme si boli istí, že reprezentujú slovenskú PropTech scénu, nikto to slovo nepoznal. Dokonca ani etablovaní poskytovatelia IT riešení pre property a facility management, ako ani poskytovatelia riešení Internetu vecí (IoT) v inteligentných budovách (smart buildings), a pod. Dostávali sme od nich otázky typu “Čože? PropTech? Povedzte to ešte raz…” Až keď sme vysvetlili, že “PropTech” je vo svete slovo označujúce moderné “Property Technológie”, ako sú napr. aj tie, ktoré dodávajú oni, až potom pochopili. Keď sme naťukali “PropTech” do vyhľadávača v realitnej online sekcii najpopulárnejšieho ekonomického periodika v krajine, výsledky ukázali nulu. Tak sme si najskôr museli priznať, že slovo “PropTech” nie je na Slovensku veľmi známe. A začali sme sledovať slovenský trh inak (aspoň na základe iných kľúčových slov :o). Prišli sme na to, že na Slovensku existuje množstvo dobre fungujúcich, ak nie PropTech, tak aspoň poskytovateľov s veľkým PropTech potenciálom, asociácií, konzorcií, start-upov, dokonca inšpirujúcich podujatí, hoci žiadne z nich sa neprezentuje priamo ako „PropTech”. Tu je sedem príkladov podujatí len z posledných 2-3 mesiacov:

1. Na Property Fóre v Bratislave (2. apríl), sme stretli dva slovenské start-upy: Cviker a Gospace. V posledných rokoch Cviker vyvinul platformu rozšírenej reality (Augmented Reality – AR), ktorá je schopná zobrazovať 3D návrhy stavieb v reálnom priestore. Využívať ju môžu všetci účastníci súkromných alebo verejných plánovacích a stavebných konaní, developerských procesov, či ich pripomienkovania. Veríme, že táto platforma má veľký potenciál aj na širšom realitnom trhu, najmä pre miestne ohliadky s navrhovanými zmenami stavieb, alebo zmenami vnútorného, či vonkajšieho designu. Gospace zase vyvinul riešenie parkovania pre inteligentné mestá (smart cities), ktoré v čase konania fóra už mal zavedené v 12 krajinách a táto spoločnosť pracuje aj na ďalších inteligentných riešeniach. Fórum bolo organizované maďarským Property fórom, ktoré podobné fóra organizuje každoročne už v 10 krajinách strednej a východnej Európy.

2. Na Bratislavskom realitnom fóre (16. apríl) sme stretli ďalší zaujímavý slovenský start-up. Platforma Ausemio vyvinutá spoločnosťou Verde Group, s.r.o. je takisto inteligentná, užívateľsky priateľská platforma na automatický manažment správy budov. Poskytuje rýchly a jednoducho prispôsobiteľný systém pre automatizovaný facility management, SLA manažment, nahlasovanie porúch a technickú podporu spolu s mobilnou službou riešenia porúch a možnosťou napojenia na inteligentné riešenia s internetom vecí. Okrem Ausemia sme v panely fóra o moderných trendoch v zariaďovaní kancelárií mali možnosť vidieť jednu inteligentnú budovu HB Reavis v Bratislave (Twin city) s viac ako 100 senzormi na jednom poschodí. Popri tom, že HB Reavis je jedným z vedúcich developerov na Slovensku, je tiež jedným z tých najinovatívnejších, pre životné prostredie najudržateľnejších a pre človeka najzdravších budov na Slovensku. Napr. v júni 2019, HB Reavis predal svoju Twin City Tower v Bratislave. Táto budova vyhrala niekoľko prestížnych cien tak v zahraničí (napr. niekoľko CIJ Awards) ako aj domácu cenu Stavba roka. Vyhrala tiež cenu za najvýraznejší čin v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby. Je to v súčasnosti jediný projekt na Slovensku ašpirujúci na BREEAM Outstanding ako aj WELL certifikát. Táto budova bola predaná za 120 miliónov Eur juhokórejskému inštitucionálnemu investorovi zastúpenému Valesco Group s AIP Asset Managementom.

3. HB Reavis bol tiež jedným z odborných partnerov medzinárodnej konferencie “Udržateľnosť v architektúre a stavebníctve” (25. apríl) organizovanej Slovenskou radou pre zelené budovy a vydavateľstvom Eurostav v Bratislave.

4. Na zatiaľ najväčšom slovenskom festivale technológií a inovácií, IXPO, ktorý mal tohto roku premiéru (26. – 28. apríl) v Bratislave, bolo asi 50 technologických lídrov herného priemyslu, finančných technológií (FinTech), telekomunikácií, vedy, developmentu a iných zástupcov súkromného a verejného sektora. Na tomto mieste sme narazili na príjemný stánok a prezentácie ďalšieho slovenského PropTech start-upu, alebo skôr už scale-upu, Domotronu. Po získaní investície od Bohemian Venture Capital v r. 2017 sa Domotron dostal na zoznam elity európskych start-upov s odhadovanou hodnotou 29 mil. USD. Tento rok táto spoločnosť predpokladá ďalšie investičné kolo z fondov, ktoré majú byť použité na rozvoj štandardizovaného rezidenčného riešenia inteligentnej domácnosti (smart home), ktoré bude schopné komplexne automatizovať smart home riešenie so všetkými smart zariadeniami dobre známych značiek. Okrem iných technológií, ktoré sa na IXPO odprezentovali, sme mali možnosť zažiť jeden z najviac virtuálne prepracovaných developerských projektov v Európe – EUROVEA CITY. Je to projekt ďalšej z vedúcich slovenských developerských spoločností JTRE, ktorý umožnil virtuálny zážitok prechádzky po promenáde a virtuálny výhľad z prvého obývateľného mrakodrapu na Slovensku – EUROVEA TOWER, ktorý by mal byť dokončený v roku 2022.

V máji sa na Slovensku obyčajne konajú dve ďalšie podujatia s PropTech potenciálom, obe v slávnom Aquacity mesta Poprad:

5. Metro Online 2019 (13.-17. máj) organizované 3. krát Slovak Smart City Cluster (má už 21 členov),

6. Energy Camp 2019 (30. – 31. máj) organizované slovenskými spoločnosťami Thermoklima a Chastia.

Kvôli načasovaniu Future Proptech v Londýne sme tento rok prepásli Metro Online, ale priatelia nám hovorili, že to bolo fantastické 5 dňové podujatie s asi 100 atraktívnymi prednášajúcimi z 11 krajín vrátane expertov na riešenia smart city a internetu vecí (IoT) v rôznych sektoroch, rozšírenú realitu (augmented reality -AR), kybernetickú bezpečnosť (napr. expert z FBI na obranu pred kybernetickými útokmi), kybernetické meny, blockchain technológiu, atď. Partneri konferencie z telekomunikačného a energetického sektora vrátane najväčších národných telekomunikačných operátorov ako Telekom, Orange a Slovanet s ich IoT sieťami a riešeniami naznačovali trhové ambície a možné obraty aj z týchto sektorov. Ale stihli sme Energy Camp a potešila nás najmä sekcia o IT a IoT, v ktorej prednášajúci zo spoločností Engie, Koor, Chastia a APLI prezentovali svoje smart a IoT riešenia efektívneho energetického manažmentu.

7. Dni facility managementu (3. – 4. jún), konferencia organizovaná každoročne SAFM (Slovenská asociácia facility managementu) privítala ďalších zaujímavých potenciálnych PropTech hráčov, napr. Kodys Slovensko so svojím softvérom pre správu majetku EVIDEI, SimpleCell so svojou národnou bezdrôtovou sieťou internetu vecí (sigFox operátor) prezentoval riešenia využiteľné vo Facility Managemente a Michal Pasiar, riaditeľ Acrea a prezident BIM asociácie Slovensko mal veľmi peknú prezentáciu o správe budovy prostredníctvom jej digitálnej dvojičky.

Okrem týchto siedmych miestnych podujatí sme tento rok navštívili Future Proptech v Londýne. Večer pred podujatím si mohli návštevníci užiť drink na privítanie v HubHube (co-workingový koncept HB Reavis) v ich budove na Farrington Street. Okrem veľmi intenzívneho a preplneného podujatia nabitého pozitívnou energiou najvplyvnejších predstaviteľov svetového PropTechu, innovatívnych ukážok, start-upovského súťaženia a pod. nás nadchla živá prezentácia Tomáša Meliška, šéfa strategických projektov HB Reavis, ktorá ukázala, ako v Symbiosy inteligentné kancelárie HB Reavis v Bratislave dokážu zlepšiť zamestnaneckú skúsenosť svojich zamestnacov. Vďaka dostatočnému internetovému pripojeniu (Wi-Fi), množstvu dobre pracujúcich vonkajších a vnútorných senzorov, kamier a inteligentných zariadení spojených cez internet vecí a jednu cloud platformu, mohli byť komplexné pracovné podmienky zamestnancov v Bratislave monitorované, analyzované a zlepšené online niekoľkými klikmi počas živej prezentácie v Londýne.

A vďaka stánku Unissu a prítomnosti Jamesa Dearsleyho a jeho tímu v neprehliadnuteľných modrých mikinách sme našli, čo sme hľadali najviac. Globálnu PropTech platformu využiteľnú pre lokálne trhy na vyhľadávanie PropTech riešení, dodávateľov, článkov, videí, podujatí, možnosti získavania zdrojov, investovania, výberových konaní a trhových analýz. Odvtedy ju testujeme a zdá sa to byť veľmi užitočná platforma. Myslíme, že bude dobré založiť s Unissu dlhodobejšiu spluprácu, aby globálne PropTech služby mohli byť porovnávané s miestnymi a naopak. Možno budeme potrebovať naučiť trh používať slovo „PropTech, napr. napísať pár vysvetľujúcich článkov, ako je tento a zorganizovať pár podujatí zameraných na Proptech . Ale veríme, že sa to oplatí tak pre celý slovenský realitný trh ako aj pre ten svetový, pretože zjavne aj Slovensko má čo ponúknuť svetu.

A na záver, ešte jedno zistenie, od 8. do 10. októbra bude ďalšie veľké medzinárodné podujatie SlovakiaTech Forum a Expo, tentokrát v druhom najväčšom slovenskom meste Košice. Bude tam vyše 1000 inovátorov a viac ako 100 prednášajúcich zo všetkých možných sektorov, pričom webová reklama vyzdvihuje FinTech, BioTech, GreenTech, EduTech, HealthTech, TelcoTech, smart supply, LogisticTec, atď., ale … PropTech stále chýba alebo sa niekde skrýva a cítim, že je vhodný čas to zmeniť.

[1] Preklad názvu konferencie znamená niečo ako „Svetové pracovisko stretáva zariadenie pre budúcnosť“, v skutočnosti ide o spojenie dvoch úspešných konferencií s názvom:

1. „World Wokrplace“ (Svetové pracovisko) Medzinárodnej asociácie facility managementu (IFMA) a

2. „Facility for the Future“ (Zariadenia pre budúcnosť) Holandskej neziskovej organizácie facility managementu (FMN).

Takto spojená konferencia sa navyše konala pod záštitou svetoznámej britskej kráľovskej inštitúcie pre realitných profesionálov (RICS)